CERTIFICAT DE RECUNOȘTINȚĂ ACORDAT MUNICIPALITĂȚII PENTRU SPRIJINUL ÎN ORGANIZAREA TABEREI INTERNAŢIONALE DE SALVARE DIN APĂ ŞI PRIM-AJUTOR

Primăria Municipiului Giurgiu a fost premiată pentru implicarea în buna desfășurare a celei de-a doua ediții a “Taberei Internaţionale de Salvare din Apă şi Prim-Ajutor”. Crucea Roșie Română-Filiala Giurgiu a oferit municipalității un Certificat de Recunoștință pentru sprijinul acordat în organizarea cursurilor de inițiere în domeniul acțiunilor de salvare din ape (curgătoare-stătătoare) și a măsurilor de prim ajutor specifice, desfășurate în perioada 20 – 26 iulie a.c.
Ca și la prima ediție a acestui eveniment, din vara anului trecut, Primăria a pus la dispoziția Filialei de Cruce Roșie Giurgiu complexul Stejarul din Pădurea Bălănoaia, pentru a găzdui voluntari ai Crucii Roșii din România, Bulgaria și Italia și a oferit un sprijin financiar în valoare de 15.000 lei.
Cursanții au fost instruiţi de specialişti în domeniu în cadrul unor ateliere tematice și au participat la instruirile tactice organizate în diverse puncte de lucru, atât în interiorul taberei cât şi în afara ei.
Tabăra internaţională a fost organizată de Filiala de Cruce Roșie Giurgiu cu sprijinul Societății Naționale de Cruce Roșie Română, al Primăriei Municipiului Giurgiu, Inspectoratului Judeţean de Jandarmi Giurgiu, Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “Vlaşca” Giurgiu, Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Giurgiu, Consiliului Judetean Giurgiu, dar și al Crucii Roșii Bulgaria și Italia.

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul COMUNICAT PRESA CRUCEA ROSIE GIURGIU